Mandat za używanie klimatyzacji? To możliwe. Uważaj!

Upały jakie dotarły ostatnimi dniami do Polski, daje się we znaki wszystkim, między innymi kierowcom. Ci jednak muszą szczególnie uważać, aby chłodząc się wewnątrz samochodu nie otrzymać mandatu.

Temperatura którą można zaobserwować na termometrach, niejednokrotnie sięga okolic 35 stopni Celsjusza i niestety nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Do tego biorąc pod uwagę ostatnie miesiące gdzie chłód i opady deszczu przyzwyczaiły nas do innych temperatur. Nabiłeś już swoją klimatyzację? Wykonałeś odgrzybianie?

Klimatyzacja to kosztowny wynalazek. Może ona nas dużo kosztować nie tylko w serwisie, ale również w trakcie użytkowania – a dokładniej mówiąc, w trakcie postoju. Samochód, który się nie porusza wedle przepisów powinien mieć wyłączony silnik w momencie postoju, co za tym idzie, klimatyzacja niestety nie będzie działać. To oznacza, że np. czekając na kogoś na parkingu lub w korku czy innym miejscu czeka nas oblewanie się potem.

Jak mówi przepis artykułu 60 Kodeksu drogowego – używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem oraz pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym jest zabronione.

Należy pamiętać, że w trakcie postoju silnik może pracować tylko przez minutę. Jeżeli policjant zauważy, że przekroczyliśmy ten czas wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł. Z kolei za nadmierną emisję spalin lub hałas można otrzymać mandat w wysokości 300 złotych.