Stało się! 20xNP460! Co to za skrót?

20xNP460

To nie wzór matematyczny, ani fizyka kwantowa! To największe w Polsce – jak do tej pory – wydanie zakupionych przez firmę DON Trucking z Bydgoszczy pojazdów ciężkich dalekobieżnych marki IVECO Stralis Natural Power 460.

IVECO Poland ogłosiło pod koniec czerwca 2018 roku podpisanie umowy z firmą Don Trucking na dostawę 20 ciągników siodłowych Stralis Natural Power o mocy 460 KM wyposażonych w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako jedyne źródło zasilania – paliwo – skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Zamówienie zostało podpisane w siedzibie IVECO Poland w Warszawie w dniu 29 czerwca 2018 r. w obecności przedstawicieli stron.

STRALIS NP to ciągniki siodłowe i podwozia ciężarowe skonstruowane jako pojazdy zasilane wyłącznie gazem ziemnym, zaprojektowane do eksploatacji szosowej głównie w ruchu długodystansowym oraz w lekkim terenie. Dysponując mocą 460 KM i zasięgiem do 1600 km, oferuje najlepsze w swojej klasie osiągi w transporcie dalekobieżnym, najniższe zużycie paliwa w historii modelu oraz najdłuższe okresy międzyprzeglądowe.

Pojazd ten jest w stanie osiągnąć do 15% niższe zużycie paliwa przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji cząstek stałych (PM), tlenków węgla (NOx) i dwutlenku węgla (CO2) nawet o 95%! w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w napęd wysokoprężny zgodny z aktualną normą emisji Euro VI/C. Bezobsługowy układ oczyszczania spalin nie wymaga stosowania AdBlue ani filtra cząstek stałych (DPF). Ponadto silnik napędzany gazem ziemnym charakteryzuje się cichą pracą (- 71dB – zgodnie z certyfikatem Piek Quiet Truck).

Zamówione przez DON Trucking pojazdy IVECO Stralis wyposażone są w podwójne zbiorniki LNG o łącznej pojemności 389 kg (1080 litrów), które oferują rozwiązania technologiczne mogące doskonale sprawdzić się w usługach liniowych firmy DON Trucking. Moc 460 KM i zasięg do 1600 km zapewnią nie tylko doskonałe osiągi, ale również oszczędność paliwa w porównaniu z silnikami diesla, co obniży całkowity koszt posiadania pojazdów.

​Ciągnik Stralis NP460: najbardziej zaawansowany pojazd gazowy na świecie. Stralis NP dostępny zarówno ze zbiornikami gazu skroplonego (LNG) jak i sprężonego (CNG) oferuje najnowszy jednopaliwowy silnik gazowy Cursor 13, cechujący się najlepszą efektywnością paliwową.

Nowoczesne technologie wspomagające kierowcę, takie jak: system sterowania układem napędowym w oparciu o topografię terenu HI-Cruise i system wspomagania techniki jazdy kierowcy (Driver Style Evaluation, DSE) dają komfort prowadzenia. Stralis NP 460 jest pierwszym samochodem ciężarowym zasilanym gazem ziemnym, który został wyposażony w 12 biegową zautomatyzowaną przekładnię HI-TRONIX.

Modułowa oferta zbiorników LNG i CNG spełnia wymagania klientów w różnych rodzajach eksploatacji, zapewniając miejsce dla dodatkowego wyposażenia pojazdu (układ hydrauliczny zasilania naczepy, kompresor do wydmuchu materiałów sypkich czy zasilanie agregatu chłodniczego).

Usługi wspierające kierowcę oraz osoby zarządzające flotą:

Wyposażeniem standardowym nowego Stralisa NP 460 jest również pakiet usług TCO2 Live:

Smart Report – cotygodniowy raport zawierający kluczowe wskaźniki dotyczące zużycia paliwa, parametrów jazdy i stylu prowadzenia pojazdu przez kierowców.

Konsultacje Paliwowe – wsparcie konsultanta paliwowego IVECO, monitorującego kluczowe wskaźniki pojazdu i opracowującego plan działania w celu zwiększenia oszczędności paliwa.

Uptime 360o – usługa priorytetowego przyjęcia pojazdu na serwis dedykowana dla pojazdów ciężarowych IVECO, które posiadają kontrakty serwisowe Elements. 2XL / 3XL-Life.

Poza usługami TCO2 Live w nowym Stralisie NP 460 wprowadzono trzy innowacyjne aplikacje opracowane przez MICHELIN Solutions. Ułatwiają one efektywne zarządzanie pojazdem i jego integrację z flotą właściciela, a także pomagają menedżerowi floty i kierowcy w uzyskaniu najlepszych osiągów i najniższego całkowitego kosztu posiadania.

MyBestRoute pomaga wybierać trasy pod kątem optymalizacji kosztów eksploatacji pojazdu przy jednoczesnym uwzględnieniu istniejącej infrastruktury tankowania CNG / LNG,

MyInspection to aplikacja mobilna prowadząca kierowcę przez proces weryfikacji stanu technicznego pojazdu oraz umożliwiająca wysłanie raportu do osób zarządzających flotą,

Przy każdym przekazaniu pojazdu gazowego marki IVECO, przeprowadzane jest szkolenie z obsługi 'gazowaca’ – jego tankowanie, jak i opis poszczególnych podzespołów użytkowych.

Poniżej galeria a w niej kilka zdjęć z wydania oraz krótki film.